Klub skeptiků Sisyfos a jejich balvany - 9. díl - odpověď spolku Sisyfos panu Špiříkovi - dr. Ing. Pavlíček

| 15. 07. 2011 |

«Zpět

Klub skeptiků Sisyfos a jejich balvany - 9. díl - odpověď spolku Sisyfos panu Špiříkovi - dr. Ing. Pavlíček

Odpověď panu Špiříkovi ze spolku Sisyfos - PhDr. Ing. Antonín Pavlíček, Ph.D.


Vážený pane Špiříku,


dovolte, abych vám osobně (nikoli jménem výboru, neb jsme to neprojednali) odpověděl.


Ve svém poměrně mladém věku jsem již měl možnost pobývat v zemi, kde byli na smrt (nejlépe cizí) přesvědčeni o jediné správné pravdě Aláha a jeho "story" (a těch Imanů, co se na tom přiživilo!). Stejně tak jsem byl v zemi, kde věřili, že krávy jsou posvátné a dobrovolně strádali bez příjmu živočišných proteinů (a těch svatých mužů, co tam parazituje z milodarů věřících oveček). Během pracovního pobytu v Mexiku jsem bohužel zažil i zoufale bigotní útlak katolické církve nad chudým a nevzdělaným obyvatelstvem ve jménu panenky Marie z Guadalupe (prý neposkvrněné:). A jinde zase věří jen a pouze na Budhu a jeho Nirvánu. V metru potkáte chlapa, co bude tvrdit, že jen Smith měl pravdu a všichni ostatní to mají pomatené. Řekové zase vraždili za to, když jste nevěřil, že bůh se jmenuje Zeus a háže blesky. VĚŘIT si zkrátka můžete čemu chcete. Třeba tomu, že Zemé leží na hřbetě želvy plující vesmírem. Všechny výše uvedené víry mají společného jmenovatele - jsou všechny stejně nedoložitelné, všechny se opírají jen o "důkaz kruhem" ... je to tak, protože to říká svatá bible, bible je posvátná, protože to říká bible (dosaďte korán, sanskrt, knihu mormon, nebo libovolnou jinou svatou knihu, princip zůstává). Racionálně myslící člověk bez indoktrinace se musí útrpně pousmát, věřící zoufalec odcituje dogma - třeba to Nikejské:) ... nebo to o neomylnosti papeže.


Na rozdíl od výše uváděné tolik proměnlivé VÍRY ovšem VĚDA funguje univerzálně: 2+2 všude na světě vyjdou 4 (na tom se dokonce výjimečně shodnou i vyznavači islámu a judaismu!!). Fyzikální zákony platí, antibiotika léčí, počítače počítají, žárovka svítí a GPS naviguje (díky teorii relativity!). A geologie / astronomie / archeologie / datování poločasem rozpadu ... to vše, na rozdíl od pouhého svatého tvrzení a zbožné víry, prostě dokládá, že Země NENÍ 6 tisíc let stará. Je tu přes 4 miliardy let. Smiřte se s tím. Kdo to neví, tak místo do kostela by měl občas zajít do knihovny.


A pokud nějaký pomatenec hlásá něco jiného, ať již to opře o bibli, korán, knihu Jedi nebo Čtyřlístek ... tak si zaslouži Bludny balvan. To může popírat snad jen opravdovy nevzdělanec (z toho vas nepodezírám), nebo na víře osobně zainteresovaný oportunista.


S pozdravem


A. Pavlíček


P.S. Jaké že je vaše povolání? Nebudete náhodou na víře a jejím šíření nějak zainteresován?


P.P.S: Přikládám odkaz na ilustrativni video-sérii (32 dílů), po večeřech se na to kouknete, třeba pochopíte, proč se rozumní lidé směji kreacionistům typu Kábrt:Pozn. Pavel Kábrt:


Tady je zase jiné video, že by také pro zasmání? A komu tak?